kredyt-portal.pl

pomożemy wybrać najlepszy kredyt dla ciebie
Strona główna » Artykuły


Odstąpienie od ubezpieczenia i zwrot składki przy kredycie gotówkowym

Banki w obecnych czasach nie mają łatwo ponieważ stopy procentowe są na niskim poziomie a maksymalne oprocentowanie w takim przypadku może wynosić 10%. W związku z tym banki widząć, że na samym oprocentowaniu nie zarobią postanowiły zwiększyć tak zwany cross-sell czyli produkty dodatkowe. Prowizje bankowe poszybowały do góry tak samo ubezpieczenia i kwoty rzędu 10-30 % już nikogo nie dziwią. Jeśli chodzi o prowizję to jest ona płatna przy uruchomieniu kredytu i jest nie do odzyskania. Inaczej jest z ubezpieczeniem ale to poniżej.

Kiedy można odstąpić od ubezpieczenia?
Jeśli spłacamy kredyt lub robimy konsolidację to praktycznie w każdym przypadku możemy wystąpić o zwrot ubezpieczenia i bank ma na to 30 dni. W przypadku kiedy sami chcemy wypowiedzieć ubezpoeczenie to niektóre banki nie robią problemów i przelewają środki. Banki często zabezpieczają się przed rezygnacją z ubezpieczeń i  dają różne zapisy w umowach. Jednym z takich zapisów jest możliwość pobrania od klienta prowizji lub bank będzie wymagal dodatkowego poręczyciela. W przypadku kiedy nie mamy takiej osoby możemy dostać wypowiedzenie umowy kredytowej. Ostatnim zapisem jest podniesienie oprocentownia do maksymalnej wartości czyli w tym momencie 10%.

Wypłata środków z ubezpieczenia.
Ubezpieczenia, które są wypowiedzane mogą być rozliczone na dwa sposoby. Pierwszy to rezygnując z ubezpieczenia środki przelewane są na wcześniejszą spłatę kredytu co powoduje zmniejszenie kapitału do spłaty i co za tym idzie skrócenie okresu kredytowania lub zmniejszenie raty. Drugą możliwością jest przelew na nasze prywatne konto. Wtedy parametry kredytu zostają bez zmian a tylko jesteśmy z dodatkowymi środkami.

Ile dostanę zwrotu z ubezpieczenia?
W przypadku kiedy składka pobrana była za cały okres z góry to zwrot powinien być realizwoany liniowo czyli proporcjonalnie do pozostałego okresu kredytowania. Przykład to gdy mamy okres kredytowania 60mc i składka wynosiła 10000zł to jeśli zostało nam 30mc kredytu to zwrot powinien być w wysokości 5000zł. Czasami banki stosują inny przelicznik i może być tak,  że w pierwszych miesiącach składka będzie większa składka pobierana. Wszystkie zapisy powinny być w umowie. Jeśli składka pobierana była miesięcznie to nie przysługuje nam zwrot.

Czy jest to opłacalne?
Zdecydowanie tak, ponieważ nawet przy podwyższeniu oprocentowania rata powinna zmaleć.Zawsze możemy sprawdzić umowę wraz z doradcą, który nam pomoże wyliczyć ewentualny zwrot.
Przy ewentualnych pytaniach zapraszam do kontaktu.


Lista kredytów konsolidacyjnych pod linkiem.
  Zobacz też:
 - Oferty kredytowe
 - Kredyt przez internet
-  InBank-kredyt-gotowkowy
kredyt-portal.pl       2011 - 2017
kontakt nasza oferta