kredyt-portal.pl

pomożemy wybrać najlepszy kredyt dla ciebie
Strona główna » Artykuły


Kredyt hipoteczny - potrzebne dokumenty
Kredyt hipoteczny udzielany jest na duże kwoty pieniędzy, dlatego bank aby zminimalizować ryzyko związane z nieterminową spłatą wymaga wielu różnego rodzaju dokumentów. Starając się o ten rodzaj długoterminowej pożyczki należy udokumentować w banku kilka kwestii.Zacząć należy od dokumentów potwierdzających naszą tożsamość - potrzebne nam będą aż dwa. Standardowo jest to dowód osobisty (lub karta stałego pobytu w przypadku cudzoziemców). Oprócz tego bank zażąda drugiego dokumentu, którym może być: prawo jazdy, paszport, legitymacja ubezpieczeniowa lub legitymacja emeryta bądź rencisty. W czasach, gdy każdego mężczyznę obowiązywała służba wojskowa bank dodatkowo wymagał uregulowanego stosunku w tej kwestii. Dziś już to nie ma żadnego znaczenia.


Bardzo ważnym dla banku czynnikiem jest wysokość i sposób uzyskiwania przez nas dochodów. Osoba fizyczna zatrudniona na umowę o pracę, wystarczy że przedstawi zaświadczenie o średnim wynagrodzeniu z ostatnich 3 miesięcy (lub z 6 miesięcy, w zależności od banku) wystawione przez zakład pracy. Niektóre banki mają własne druki takiego zaświadczenia, które wypełnia nasz pracodawca. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą sprawa wygląda nieco inaczej. Takie osoby muszą przedstawić: decyzje o nadaniu numerów NIP i REGON, dokument zaświadczający o prowadzeniu działalności gospodarczej, dokumenty pozwalające ustalić dochody uzyskane w ostatnim roku prowadzenia działalności oraz zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego o opłaconych wszystkich składkach oraz uregulowanym podatku. W zależności od banku dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego (mieszkaniowego) mogą nieznacznie się różnić.


Bank może zażądać od nas przedstawienia wyciągów z konta osobistego lub firmowego. Jeśli osoba starająca się o kredyt hipoteczny posiada karty kredytowe, bank może poprosić o wyciągi z ostatnich miesięcy jej użytkowania. W zależności od instytucji jest to okres od 3 do 6 miesięcy.


Ostatnim rodzajem dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu hipotecznego są te związane z nabywaną nieruchomością. Są one różne w zależności od tego czy kupujemy działkę budowlaną, dom czy mieszkanie. O ich rodzaju poinformuje nas bank, w którym zdecydujemy się zaciągnąć pożyczkę. Okres kompletowania wszystkich dokumentów może sięgać nawet kilku miesięcy. Jeśli więc mamy zamiar starać się o kredyt hipoteczny, należy zgłosić w banku taką chęć jak najszybciej.  Zobacz też:
 - Najtańszy kredyt hipoteczny
 - Wniosek o kredyt hipoteczny

kredyt-portal.pl       2011 - 2017
kontakt nasza oferta