kredyt-portal.pl

pomożemy wybrać najlepszy kredyt dla ciebie
Strona główna » Artykuły


Kredyt hipoteczny - potrzebne dokumenty
Jeśli kiedykolwiek zaciągałeś kredyt na działką, dom czy mieszkanie (albo to dopiero przed Tobą) pewnie zastanawiałeś się jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego. Starając się o ten rodzaj kredytu musisz udokumentować w banku kilka kwestii. Oprócz dowodu osobistego i zaświadczenia o dochodach masz obowiązek przedstawić jeszcze kilka dokumentów.Wniosek o kredyt hipoteczny, mieszkaniowy możesz wysłać przez internet. Wniosek to tylko potoczna nazwa. W zasadzie przez internet wysyłasz tylko zgłoszenie Twojej chęci pozyskania kredytu. Warto jednak złożyć (wysłać formularz zgłoszenia) taki krótki wniosek online do kilku różnych banków. Następnie pracownik takiej instytucji finansowej kontaktuje się z nami przedstawiając więcej szczegółów na temat konkretnej oferty oraz wylicza wstępną zdolność kredytową. Jeśli pozytywnie przejdziemy weryfikację, zostaniemy zaproszeni do najbliższej placówki bankowej. Tam już będą nam potrzebne odpowiednie dokumenty i zaświadczenia. Jakie?


Zacznijmy od dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Potrzebne nam będą aż dwa. Standardowo jest to dowód osobisty (lub karta stałego pobytu jeśli jesteś cudzoziemcem). Oprócz tego bank zażąda drugiego dokumentu, może to być: prawo jazdy, paszport, legitymacja ubezpieczeniowa lub legitymacja emeryta bądź rencisty. W czasach, gdy każdego mężczyznę obowiązywała służba wojskowa bank dodatkowo wymagał uregulowanego stosunku w tej kwestii. Dziś już to nie ma żadnego znaczenia.

Drugim ważnym dla banku czynnikiem jest wysokość i sposób uzyskiwania przez nas dochodów. Osoba fizyczna zatrudniona na umowę o pracę wystarczy, że przedstawi zaświadczenie o uzyskanym średnim wynagrodzeniu z ostatnich 3 miesięcy (lub 6 miesięcy, w zależności od banku) wystawione przez zakład pracy. Niektóre banki mają własne druki takiego zaświadczenia, które należy dać wypełnić naszemu pracodawcy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą sprawa wygląda trochę inaczej. Takie osoby muszą przedstawią następujące dokumenty: decyzje o nadaniu numerów NIP i REGON, dokument zaświadczający o prowadzeniu działalności gospodarczej, dokumenty pozwalające ustalić dochody uzyskane w ostatnim roku prowadzenia działalności oraz zaświadczenia z ZUS-u i Urzędu Skarbowego o opłaconych wszystkich składkach i podatku. Aby sprawdzić jakich dokumentów wymaga każdy bank skorzystaj z poniższego narzędzia.


Bank może zażądać od nas przedstawienia wyciągów z Twojego konta osobistego lub firmowego. Natomiast jeśli dodatkowo posiadasz jakieś karty kredytowe, również może Cię poprosić o wyciągi z ostatnich miesięcy jej użytkowania. W zależności od banku może to być okres od 3 do 6 miesięcy.

Ostatnim rodzajem dokumentów, potrzebnych do uzyskania kredytu hipotecznego są te związane z nabywaną nieruchomością. Rodzaj i ich ilość zależy od nabywanej nieruchomości. Czy jest to zakup działki, domu, mieszkania, czy też budowę domu. Jest to jednak temat na osobny atrykuł. Bank, w którym zdecydujemy się pożyczyć pieniądze poinformuje nas o rodzaju tych dokumentów. Okres ich pozyskiwania może sięgnąć nawet kilku miesięcy. Jeśli więc mamy zamiar starać się o kredyt hipoteczny należy zgłosić w banku taką chęć jak najszybciej.  Zobacz też:
 - Najtańszy kredyt hipoteczny
 - Wniosek o kredyt hipoteczny

kredyt-portal.pl       2011 - 2014
kontakt nasza oferta