kredyt-portal.pl

pomożemy wybrać najlepszy kredyt dla ciebie
Strona główna » Artykuły


Kredyt kupiecki
Co to jest kredyt kupiecki? Czym się charakteryzuje? Kto może skorzystać z takiego kredytu? Jakie daje korzyści? O tym wszystkim, jak również o jego wadach przeczytasz w artykule poświęconym kredytowi towarowemu inaczej zwanemu kredytem kupieckim.Czasem podczas zakupu towarów lub usług ich cena wcale nie jest najważniejszym czynnikiem. Zdarza się, że ważniejsze od ostatecznej ceny są warunki. Zwykle chodzi o warunki płatności. Firmy, przedsiębiorstwa, nie zawsze kupują produkty po najniższych cenach. Te małe i średnie często zmuszone są zawierać transakcje tam gdzie płatność za towar czy usługę zostanie im odroczona. W tej sytuacji mamy do czynienia z kredytem kupieckim.


Czym jest kredyt kupiecki? Jest to kredyt handlowy lub towarowy (open account) udzielany przez sprzedawcę nabywcy w transakcjach między przedsiębiorstwami. Kredyt kupiecki ma formę odroczenia zapłaty w stosunku do daty sprzedaży. Najprościej to ujmując: udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu z odroczonym terminem płatności. Kredyt kupiecki to pozabankowa forma finansowania działalności gospodarczej. Często się zdarza, że kupujący dopiero wtedy płaci za towar z odroczonym terminem płatności, kiedy sam go sprzeda. Więc jest to zgoda sprzedającego na otrzymanie zapłaty za dostarczony towar lub usługę już po terminie dostawy.


Dużą zaletą kredytu kupieckiego jest fakt, że nie wymaga on szczególnej formy prawnej. Co to znaczy? Otóż udzielenie takiego kredytu może być potwierdzone umową zawartą między stronami, ogólnie ustalonymi warunkami sprzedaży lub też może wynikać jedynie z terminu płatności za towar / usługę określonego na fakturze. Sprzedaż realizowana kredytem kupieckim może też być zabezpieczona polisą ubezpieczeniową (chociaż nieczęsto się to zdarza).kredyt kupieckiJak wiemy wszystkie kredyty udzielane przez banki uwarunkowane są często przeprowadzaniem skomplikowanych procedur, a kredytobiorca aby otrzymać pożyczkę musi spełniać określone warunki. Często też małe i średnie firmy nie mają dostatecznej zdolności kredytowej aby otrzymać z banku jakikolwiek kredyt. Ich dochody są zbyt niskie. Co więcej, wiele firm jeszcze funkcjonuje, tylko dzięki możliwościom jakie daje im kredyt kupiecki.


Pojęcie kredyt kojarzy się zwykle z bankiem - z działalnością banku. Jednak kredyt kupiecki nie ma nic z bankiem wspólnego. Można więc stwierdzić, że jest szczególnym rodzajem kredytu, gdzie partnerami są podmioty gospodarcze, które nie są instytucjami finansowymi. Tak więc każdy może udzielić kredytu kupieckiego. Zwykła transakcja kupna-sprzedaży zmieni się w kredyt kupiecki, jeśli partnerzy transakcji uzgodnią między sobą odroczenie momentu spłaty. W takim przypadku czasem kredytowania będzie liczba dni między wydaniem towaru / wykonaniem usługi, a wyznaczonym terminem płatności.


Kredyt kupiecki ma też jednak wady. Niedotrzymanie terminu płatności przez odbiorcę może naruszyć płynność finansową sprzedawcy. Zdarza się również, że kiedy w grę wchodzą duże pieniądze i należność w ogóle nie zostanie uregulowana, przyczynia się to do upadku firmy sprzedającej w ten sposób. Dotyczy to zwykle niewielkich firm, które udzielają takiego kredytu niepewnym kontrahentom.  Zobacz też:
 - Kredyt internetowy
 - Kredyt dla firm na start

kredyt-portal.pl       2011 - 2017
kontakt nasza oferta