kredyt-portal.pl

pomożemy wybrać najlepszy kredyt dla ciebie
Strona główna » Artykuły


Kredyt na kupno mieszkania
Zakup mieszkania na kredyt to nie lada przedsięwzięcie. Jednak mając odpowiednią wiedzę możemy wszystko przeprowadzić płynnie i bez stresu. Standardowe pytanie osoby zainteresowanej zakupem własnego lokum to: gdzie udać się po kredyt na kupno mieszkania? Spróbujmy zatem najkrócej na nie odpowiedzieć.Kupić mieszkanie na kredyt można zarówno na rynku pierwotnym (nowy lokal) jak też na rynku wtórnym (mieszkanie, które było już zamieszkiwane). Ze znalezieniem odpowiedniego lokalu nie powinno być problemu, chociaż problemem zwykle jest jego cena. Dziś oferty mieszkań na sprzedaż znaleźć możemy nie tylko w lokalnej prasie, na słupach ogłoszeniowych czy też w biurach nieruchomości - przede wszystkim znajdziemy je w internecie.


Duża część osób decyduje się na kupno mieszkania na kredyt. Jest to dla wielu jedyna szansa by posiadać własną nieruchomość. Wynajmowanie mieszkania przez dłuższy czas mija się z celem. Pieniądze wydawane na odstępne dla właściciela lokalu równie dobrze mogą być przeznaczane na spłatę kredytu mieszkaniowego (hipotecznego). Czasem jednak decyzja o zaciągnięciu kredytu na kupno mieszkania lub domu wymaga dużej odwagi. Wiele osób boi się zadłużać na 20 - 35 lat z powodu niepewnej sytuacji na rynku pracy.


Gdzie udać się po kredyt mieszkaniowy? Oczywiście najlepiej jest zaciągnąć kredyt w banku, który udzieli go na najlepszych warunkach. Niestety wiele zależy od naszej zdolności kredytowej, wysokości wynagrodzenia, a także od posiadanego wkładu własnego. Od 2014 roku kredyt na 100 % wartości nieruchomości jest już nieosiągalny i osoba starająca się o pożyczkę na mieszkanie musi mieć przynajmniej 10 - 20 % wkładu.
Zdecydowanie prościej jest uzyskać kredyt mieszkaniowy kupując lokal przez biuro nieruchomości. Łatwiej też zebrać wszystkie dokumenty, których bank wymaga. Jednak jak wiadomo agencje nieruchomości pobierają prowizję od sprzedaży. Z reguły jest to 2 - 3 % ceny transakcyjnej nieruchomości i niestety koszt ten zawsze ponosi kupujący.


Aby starać się o kredyt na kupno mieszkania musimy przedstawić w banku odpowiednie dokumenty. Oprócz standardowych, potwierdzających nasze dane osobowe i uzyskiwane dochody, należy przedstawić dokumenty dotyczące kupowanej nieruchomości - w tym przypadku mieszkania. Bank będzie też chciał zapoznać się z umową przedwstępną zakupu lokalu. Jeżeli nieruchomość ma ustanowioną księgę wieczystą to potrzebny będzie aktualny z niej odpis. Należy też przedstawić jakikolwiek dokument potwierdzający, że sprzedający nam mieszkanie jest jego właścicielem.  Zobacz też:
 - Kredyt na remont mieszkania - jaki wybrać
 - Kredyt na nieruchomość

kredyt-portal.pl       2011 - 2017
kontakt nasza oferta