kredyt-portal.pl

pomożemy wybrać najlepszy kredyt dla ciebie
Strona główna » Artykuły


Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego przy hipoteceW 2017 roku zgodnie z rozporządzeniem KNF banki będą wymagały 15% wkadu własnego a za rok już 20%. Kwoty 15-20 % są bardzo wysokie dlatego cześć klientów nie byłaby w stanie uzbierać takiej kwoty. KNF zgodził się na brakujący minimalny wkład ubezpieczyć. Czyli jeśli minimalny wkład własny obecnie jest na poziomie 15% to za to że klient nie ma 5% dodatkowo będzie trzeba zapłaić za ubezpieczenie. W każdym banku jest to inna kwota ale np w Deutsche Bank marża zostaje podniesiona o 0,2% do czasu aż nasz kredyt będzie miał  LTV na poziomie 20%( Deutsche Bank ubezpiecza do LTV rzędu 80%). Inne banki mogą naliczać też jako podniesienie marży lub kwotowo.
  • W przypadku podniesienia marży jeśli spłacając lub nadpłacając kredyt kwota kredytu spadnie do poiomu 85%( w DB jest to 80%) w stosunku do wartości nieruchomosći to bank zniesie to ubezpieczenie automatycznie.
  • Jeśli jednak mamy składkę pobraną z góry to zazwyczaj jest to okres 2-5 lat. Po okresie np 5 lat sprawdzi wartość kredytu do wartości nieruchomości i ponownie pobierze składkę za kolejny okres.Bank co jakiś określony czas podobnie jak w poprzednim przypadku sprawdza kwotę kredytu i wartość nieruchomości i jeśli LTV spadnie do odpowideniego poziomu to ubezpieczenie niskiego wkładu wlasnego zostaje zniesione. W systuacji kiedy spłacimy wcześniej cały kredyt to powinno nam zostać zwrócone proporcjonalnie do okresu na jaki zostało pobrane
W przypadku kredytów walutowych to  przy wahaniach kursowych może być problem z oceniem jaka skłąda będzie do płacenia za jakiś okres ponieważ nie jesteśmy w stanie określić czy waluta podzie w górę czy w dół. Zazwyczaj też kredyty walutowe wymają większego wkładu własnego stąd też często nie są ubezpieczenone od niskiego wkładu własnego.

W kolejnych latach szykuje się znowu podniesienie wkładu własnego do poziomu 20% jednak proszę się tym nie stresować ponieważ i tak będzie można brakujacy wkład ubezpieczyć więc prawdopodnie dalej zostanie obecne 10%. W częsci banków takich jak np Deutsche Bank nic się nie zmieni i dalej bedzie można uruchamiać tematy przy 10% wkładzie własnym.

Zachęcamy do składania wniosków:

   Zobacz też:
 - Kredyt hipoteczny - potrzebne dokumenty
 - Kredyt na zakup działki

kredyt-portal.pl       2011 - 2017
kontakt nasza oferta